Dyrektor: Lidia Polcyn Zastępca dyrektora: Beata Molińska
Telefon: 61 29 60 805 Email: sp3oborniki@wp.pl
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Adama Mickiewicza w Obornikach

Sztandar szkoły

 Sztandar Szkolny jest symbolem Polski, symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko. Uroczystości z udziałem sztandaru wymagają powagi zachowania, a przechowywanie, transport  i przygotowanie sztandaru do prezentacji właściwych postaw jego poszanowania. Uczestnictwo w poczcie sztandarowym to najbardziej honorowa funkcja uczniowska w szkole.

Dnia 15 grudnia 1984 r.  szkole nadano imię Adama Mickiewicza, a pięć lat później 15 kwietnia 1989 r. wręczono sztandar. 

Opis sztandaru

Sztandarem jest prostokątny płat tkaniny koloru patyny (jasnozielony z odcieniem niebieskiego) dwustronnie haftowany o wymiarach 100cm x 110cm umieszczony na drzewcu zwieńczonym głowicą w formie metalowej figurki orła w koronie. Drzewce sztandaru w jasnym kolorze o długości 230cm i średnicy 4cm, dwudzielne, połączone tuleją z żółtego  metalu. Boki sztandaru,  z wyjątkiem boku ze strony drzewca, obszyte są frędzlami koloru złotego o długości 7cm.

Awers  - prawa strona

Strona główna sztandaru – awers, jest koloru patynowego. W centralnej części znajduje się  biała otwarta księga (mobilium herbowe oznaczające wiedzę i mądrość;  symbol nauki, szacunku dla prawa). Na niej umieszczono tekst Razem młodzi Przyjaciele… – cytat pochodzący z utworu Adama Mickiewicza „Oda do młodości”. W apostrofie skierowanej do młodego pokolenia Mickiewicz podkreśla siłę tkwiącą we wspólnym działaniu, zachęca do podejmowania wyzwań, przekraczania horyzontów i bariery. Poniżej umieszczono bukiet kolorowych kwiatów, z których różowy symbolizuje przyjaźń a pomarańczowy nadzieję zaś pozostałe są odwołaniem do piękna polskiej natury. Przedstawione atrybuty opasuje biało-czerwona wstęga, która nawiązuje do flagi narodowej i stanowi alegorię polskości. Dookoła widnieje złoty napis: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Adama Mickiewicza  dopełniony pod księgą w lini prostej wyrażeniem: w Obornikach. W narożach znajdują się inicjały „AM” patrona szkoły Adama Mickiewicza a pod nimi umieszczono tarczę szkolną w kształcie traczy herbowej. Na niebieskim tle wyhaftowano numer szkoły.

Rewers – lewa strona

Lewa strona sztandaru podzielona jest poziomo na białe i czerwone pole o wymiarach 50 x 110cm. Na białym polu centralnie umieszczony wizerunek orła białego na tarczy herbowej. Tło tarczy w kolorze karmazynu polskiego, w złotej bordiurze (ramie). Orzeł haftowany srebrnym szychem - korona, dziób i szpony haftowane złotym szychem.


Realizowane projekty