Dyrektor: Lidia Polcyn Zastępca dyrektora: Beata Molińska
Telefon: 61 29 60 805 Email: sp3oborniki@wp.pl
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Adama Mickiewicza w Obornikach
Menu 1 Menu 2

O listach i ocenie koleżeńskiej na lekcjach języka polskiego

9 października obchodzimy Światowy Dzień Poczty, który został ustanowiony w 1969 roku w Tokio. Z tej okazji, co roku odbywa się Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów, który trwa do 15 października. Uczniowie klas czwartych i szóstych również włączyli się w tę akację. Na lekcjach języka polskiego poznali zasady pisania listów oficjalnych i prywatnych. Lekcja stała się doskonałą okazją do wdrożenia uczniów klas czwartych do oceny koleżeńskiej. Badania wykazują, że człowiek uczy się najlepiej wtedy, gdy tłumaczy coś innym. Ocena koleżeńska daje właśnie takie możliwości. Udzielając informacji zwrotnej do pracy kolegów uczeń ma okazję zwrócić uwagę na te aspekty, które w swojej pracy pominął i w ten sposób się uczy. Uczniowie nie tylko udzielają sobie nawzajem informacji zwrotnej, ale również dyskutują na ten temat i mogą dawać sobie wskazówki. Uczniowie wolą, gdy ich pracę sprawdza koleżanka lub kolega. Nie boją się wtedy kompromitacji, mają czas na dokładne przedyskutowanie otrzymanej informacji zwrotnej i mogą poprawić swoją pracę przed pokazaniem jej nauczycielowi. Na lekcji można było zaobserwować ogólne poruszenie. Niektórzy uczniowie poczuli „władzę” i za wszelką cenę próbowali udowodnić koledze, że popełnił błędy. Inni komentowali, że „fajnie jest tak kogoś oceniać i nawet się można cieszyć, że ktoś ma wszystko dobrze zrobione albo ładnie pisze i ma ciekawe pomysły...” oraz, że „trzeba dużo wiedzieć na temat listu i ortografii, żeby ocenić sprawiedliwie i nie zrobić komuś przykrości…".

Realizowane projekty