Dyrektor: Lidia Polcyn Zastępca dyrektora: Beata Molińska
Telefon: 61 29 60 805 Email: sp3oborniki@wp.pl
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Adama Mickiewicza w Obornikach
Menu 1 Menu 2

Szkolna wycieczka szklakiem średniowiecznych zamków

W dniach 11-12 maja uczniowie naszej szkoły zwiedzali średniowieczne zamki, w tym najpotężniejszą twierdzę tamtych czasów – Malbork. Pierwszego dnia dotarli do miasta Gniew, gdzie w otoczeniu walących się murów, płonących stropów, bezgłowych rycerzy uczestniczyli w multimedialnym widowisku „Wakacje z duchami”. Przedstawienie zachwyciło wszystkich i zainspirowało do wielu ciekawych dyskusji… .Tego samego dnia odtwórcy historyczni skupieni przy Zamku Gniew zaprosili uczniów do aktywnego udziału w „Lekcji Żywej Historii”, podczas której w interesujący i atrakcyjny sposób  przedstawili dzieje oręża. Uczniowie brali udział w musztrze i ćwiczeniach pocztu husarskiego, zwiedzili zamkową izbę tortur, kaplicę zamkową, krużganki obronne. Później wraz z przewodnikiem wędrowali po warsztatach dawnych rzemieślników: drukarzy, garncarzy, itp. W każdym  z warsztatów zapoznali się z tajnikami poszczególnych profesji, obserwując jak dawniej wykonywało się starodruki, bito monety. Aby nabrać sił uczniowie upiekli kiełbaski na ognisku, które rozpalono na podzamczu. Po dniu pełnym atrakcji udali się do hotelu, aby odpocząć. W piątek dzieci zwiedzały najpotężniejszą twierdzę średniowiecznej Europy – Malbork - kompleks trzech zamków, który przez 150 lat był stolicą państwa krzyżackiego. Uczniowie poznali historię zamku, zobaczyli jak toczyło się życie w dawnych czasach. Mieli także okazję do obejrzenia wystawy „Bursztynowe konteksty”. Malborska kolekcja bursztynu uchodzi za jedną z największych i najlepszych na świecie. W drodze powrotnej uczniowie odwiedzili miasto Chełmno, które należy do wyjątkowo bogatych w zabytki. Przewodnik opowiedział im o gotyckim kościele oraz ratuszu. To była udana wycieczka, która na długo zostanie w pamięci uczniów. A na koniec ostrzeżenie wydane przez zaprzyjaźnionego rycerza: Uczcie się i bądźcie grzeczni, bo w przeciwnym razie na waszym szkolnym korytarzu staną „beczki z gnojem!”


Realizowane projekty